Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır ?

salatalık turşusu

Turşu Tarifleri

02 Nisan 2013

ekledi.

8 yorum yazıldı

39033 kez incelendi.

Malzemeler

* Salatalık turşusu

Turşu suyu malzemeleri ;

* 2 litre su
* 1,5 bardak iri tanecikli kaya tuzu ( salamura tuz )
* 1,5 bardak üzüm sirkesi

 

Tarifi

 

Salatalık turşusu için öncelikle malzemeleri doğru seçmemiz gerekiyor. Küçük kornişon, iri kornişon veya çengel köy salatalığı, badem adı verilen minik salatalıklardan kullanabiliriz. Bunun dışında içi çekirdekli olan veya büyük boyda olan salatalıklar turşu için çok uygun değildir. Bunlar turşu esnasında içleri boşalır ve kötü bir görüntüye bürünürler. Salatalık turşusunu yaparken eğer uzun sapları varsa onları alıyoruz. Daha sonra sivri bıçak yardımıyla üzerine küçük delikler açıyoruz. Bu delikler dışındaki kabuğu bir şekilde sirke tarafından aşınmasını sağlıyor. Sirke böylelikle içine işleyerek turşuyu olgunlaştırmayı kolaylaştırıyor. Deldiğimiz salatalıkları kavanoza yerleştiriyoruz. Bu esnada aralarına nohut tanelerini ve sarımsakları serpiyoruz. Dilerseniz bu aşamada turşuya farklı aroma kazandırmak için aralarına nane yaprakları ekleyebilirsiniz. Bu esnada hem kabınızın kenarına hemde araya aromayı arttırmak ve olgunlaşmayı daha iyi sağlamak için limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Malzemeleri aralara dizdikten sonra turşu suyu hazırlama işlemine başlıyoruz.

Bunun için 2 litre su kullanacağız. 2 litre suyun içerisine turşu için özel olan salamura tuzu kullanacağız. Salamura tuzunu suya ilave ediyoruz. Daha sonra 1,5 bardak üzüm sirkesi ekliyoruz. Turşu suyunu iyice karıştırıyoruz. Turşu suyunu hazırladıktan sonra yumurtayla test yapıyoruz. Yumurtayı turşu suyuna bıraktığımızda içinde yüzmesi gerekiyor. Bu tuzunun az olmadığını belirtir. Turşu suyunu hazırladıktan sonra kavanoza doldurabiliriz. Son olarak kavanozun üstünü maydanozdan alacağımız küçük bir demetle ( saplarını ayıklamadan ) bastırarak kapatıyoruz. Bu içindeki malzemelerin yukarıya çıkmasını da engelliyor. Salatalık turşusu bozulmuyor ve turşuya hoş bir koku aroma katacaktır. Artık kavanozun ağzını kapatabiliriz. Serin bir yerde ışık görmeyecek şekilde sakladığınız taktirde 3-4 hafta içerisinde salatalık turşusu olacaktır.. Afiyet Olsun..

 

 

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 8 yorum yapıldı:

 1. selvi diyor ki:

  Teşekkür ederim

  1. Guest diyor ki:

   Afiyet olsun

  2. mustafa diyor ki:

   açık ve net, gayet güzel anlatılmış.beğendim

   1. Guest diyor ki:

    afiyet olsun :)

 2. ali diyor ki:

  teşekkürler siteniz mükemmel takipteyim

 3. zeliha diyor ki:

  çok güzel olmuş :D

 4. enes diyor ki:

  Uzum sirkesi yerine elma sirkesi olabilirmi? yarin denemeyi dusunuyorum. tsk.ederim.

  1. Guest diyor ki:

   elma sirkesini kullanmamanızı öneririm, çünkü elma sirkesinde ki aromanın turşunun rahiyasını bozabileceğine inanıyorum.

Yorum Yaz

Tüm hakları saklıdır. © Damakta.com